Szatka do Chrztu – kto wręcza i jaką wybrać?

Szatka do Chrztu jest jednym z najważniejszych i niezbędnych elementów podczas uroczystości Chrztu Świętego. Zakup jej sprawia jednak sporo problemów i może niepotrzebnie dodawać stresu przed tak ważnym dniem. Gwarantujemy Wam, że nie ma czym się martwić, a wszystko nie jest tak skomplikowane jak się wydaje. Postaramy się przedstawić Wam najważniejsze elementy, o które należy zadbać, rozwiejemy wątpliwości dotyczące osoby kupującej szatkę i samej symboliki tego podarunku. 

Szatka do Chrztu z imieniem dziecka i motywem złotych stópek
Szatka do Chrztu z imieniem dziecka i motywem złotych stópek

Co symbolizuje szatka do Chrztu?

Szatka do Chrztu jest nieodłącznym elementem tego wydarzenia. Symbolizuje czystość i niewinność, wkroczenie na nowa drogę życia w Chrystusie. Najlepszym wyjściem będzie zaopatrzenie się w białą szatkę do Chrztu z ewentualnymi drobnymi elementami kolorystycznymi. Biel jest symbolem światła, życia i czystości, co sprawia, że jest idealnym rozwiązaniem na tę uroczystość. 

Kto wręcza szatkę do Chrztu?

W naszej kulturze przyjęło się, że szatkę na Chrzest kupuje Matka Chrzestna. Podczas sakramentu w kościele trzyma ją i w odpowiednim momencie układa na dziecku. Tym samym Matka Chrzestna zobowiązuje się do opieki, pomocy i czuwania, aby mały człowiek już od pierwszych dni swojego życia zachowywał czystość duszy i żył zgodnie z Ewangelią. Matka Chrzestna może podarować dziecku szatkę do Chrztu oraz inne Pamiątki Chrztu Świętego.

Jaką szatkę na Chrzest wybrać?

Najistotniejsze jest, by szatki na Chrzest były w białym kolorze. Aby urozmaicić ten dodatek, możecie wprowadzić nieco koloru. Najlepszym wariantem będzie zdecydowanie się na złoto lub srebro. W ten sposób nadacie wyjątkowej elegancji i nowoczesności. Wybierając wzór graficzny warto kierować się motywami religijnymi lub dziecięcymi. Świetnym pomysłem będzie więc kolekcja Złote Stópki lub Srebrny Krzyżyk. Oba warianty prezentują się znakomicie i idealnie wpisują się w najnowsze trendy.

Chusteczka do Chrztu z nadrukiem złotego krzyża
Chusteczka do Chrztu z motywem złotego krzyża

Wśród najnowszych trendów królują również motywy botaniczne. Świetnym rozwiązaniem będzie więc szatka Eukaliptus, której główna grafiką jest roślinna gałązka ze złotymi elementami wykończeniowymi. Personalizacja sprawia, że szatka jest niezwykle oryginalna i unikatowe. Dzięki temu stanie się wyjątkową pamiątką na lata.   

Pamiątka Chrztu Świętego z motywem eukaliptusa
Pamiątka Chrztu Świętego w postaci szatki z botanicznym motywem

Jeżeli chcecie wprowadzić nieco żywszych kolorów, możecie postawić na delikatne grafiki w kolorze różu lub błękitu. Świetnie sprawdzą się na Chrzest dziewczynki i chłopca. Drobne elementy dekoracyjne nie obciążą szatki, a jedynie piękne ją urozmaicą.

Chusteczka na chrzest dla dziewczynki z kwiatowym motywem
Chusteczka do Chrztu z imieniem dla dziewczynki

Świetnym pomysłem będzie również zaopatrzenie się w dekoracyjne pudełko, w którym możecie umieścić Waszą szatkę.  W ten sposób będzie ona bezpiecznie przechowywana, bez ryzyka zniszczenia. Na pudełku widnieje grafika odpowiadająca wzorowi na szatce. Dzięki temu całość jest bardzo spójna i świetnie się prezentuje. 

Pudełko na szatkę do Chrztu z personalizacją
Pudełko na szatkę do Chrztu dla chłopca

Karolina Majniak

Przeczytaj również Pamiątka Chrztu Świętego – jaki prezent wybrać?

Dodaj komentarz